top of page

Co zrobić z elektrośmieciami i dlaczego warto przekazać je do recyklingu?

Stare telefony komórkowe, telewizory czy baterie to zaledwie przysłowiowy wierzchołek góry lodowej. W dzisiejszym artykule pokażemy Wam, jak bardzo różnorodne rzeczy kryją się pod pojęciem elektrośmieci oraz dlaczego ich recykling jest taki ważny.



Naszym nowym czytelnikom przypomnimy tylko, że tajemniczo brzmiący skrót ZSEE rozwijamy jako zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. To bardzo pojemna kategoria, w której skład wchodzi zarówno sprzęt RTV, AGD czy zużyte oświetlenie, ale również, znacznie mniej oczywiste, urządzenia medyczne czy zabawki elektroniczne.


Różnorodność elektrośmieci jest potężna i zazwyczaj przekracza nasze wyobrażenia. Możemy wyróżnić 6 głównych grup elektroodpadów:

● sprzęt działający na zasadzie wymiany temperatury (np. grzejnik czy lodówka)

● ekrany, monitory i sprzęt zawierający ekrany o powierzchni większej niż 100 cm2

● różnego rodzaju lampy

● sprzęt wielkogabarytowy (urządzenia powyżej 50 cm)

● sprzęt małogabarytowy (urządzenia do 50 cm)

● sprzęt informatyczny i telekomunikacyjny o zewnętrznych wymiarach

nieprzekraczających 50 cm.

Wśród najbardziej zaskakujących “reprezentantów” poszczególnych kategorii znajdziemy: automaty vendingowe, cyfrowe ramki LCD do zdjęć, elementy instalacji cieplnej, instrumenty muzyczne, a także zabawki elektryczne oraz elektroniczne (mówiące lalki itp.).


Co z tym zrobić, czyli o przekazywaniu elektrośmieci do recyklingu słów kilka

Na pewno nie wolno wyrzucać ZSEE ani do zwykłego kosza na odpady zmieszane, ani tym bardziej do lasu! Elektroodpady zawierają wiele pierwiastków chemicznych, które są szalenie niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia, nas wszystkich. Pierwiastków, które dość łatwo mogą skazić glebę czy zbiornik wodny i być zabójcze dla natury, zwierząt i oczywiście ludzi! Ku przestrodze - na poniższym zdjęciu widzicie las w Otwocku i to co w nim znaleźliśmy… Mało przyjemny widok, prawda?



Co zatem zrobić z elektroodpadami? Masz tutaj pełną paletę możliwości! Przede wszystkim możesz zanieść zużyty sprzęt do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (ich liczba ciągle rośnie, niczym grzyby po deszczu). Jednak przed wizytą w takim miejscu, warto najpierw zadzwonić i upewnić się czy dany rodzaj ZSEE jest przyjmowany w punkcie i kiedy. Zużyty sprzęt możesz również oddać do sklepu z artykułami RTV/AGD. W przypadku sklepów, których powierzchnia przekracza 400 metrów kwadratowych, możesz oddać elektrośmieci bez konieczności zakupu nowego sprzętu. Kolejna opcja to pozostawienie sprzętu w serwisie - jeśli okaże się, że np. koszt naprawy uszkodzonego urządzenia przewyższa cenę nowego i postanowisz go nie naprawiać. Powyższe opcje mają jeden wspólny mianownik - musisz sam dostarczyć elektroodpad do wybranego miejsca.


Jeśli transport dużego sprzętu typu pralka, lodówka, duży telewizor stanowi dla Ciebie problem, to możesz skorzystać z usługi darmowego odbioru elektrośmieci z domu. W Internecie znajdziesz wiele tego typu ofert od sprawdzonych podmiotów. Regularnie organizowane są też lokalne zbiórki elektroodpadów, prowadzone np. przez administratorów budynków czy miejscowe media.


Masz jeszcze jedną opcję oddania elektrośmieci do recyklingu - możesz je wrzucić do specjalnych pojemników. Ich liczba systematycznie rośnie. Jeden z nich czeka na Ciebie w CIC Warsaw (tutaj znajduje się nasze warszawskie biuro) - w tym budynku znajdziesz specjalny karton, do którego możesz wrzucać swoje elektrośmieci.


Wiemy już, gdzie oddawać elektroodpady. Na koniec przypomnimy tylko krótko, dlaczego recykling ZSEE jest tak ważny. Poprzez odzyskiwanie różnych materiałów z elektroodpadów przede wszystkim chronimy nasze ziemskie zasoby naturalne. Czy wiesz, że w telefonie komórkowym znajduje się m.in. złoto i miedź? Uzyskanie tony miedzi wymaga zużycia aż 1000 ton skały! Tą samą tonę miedzi uzyskamy też przetwarzając zaledwie 14 ton elektroodpadów. Jest różnica, prawda?


Recyklingowa kreatywność bywa też zaskakująca. Przykłady? Ze szklanych drzwiczek od pralki można stworzyć miskę żaroodporną, a z plastikowych elementów starej lodówki wyprodukować… kołpaki samochodowe. Wniosek z tego jest jasny – recyklingujmy ile się da!

34 wyświetlenia

Komentáre


bottom of page