top of page

Elektrośmieci i gospodarka obiegu zamkniętego – jak sprawić, by to działało

W dzisiejszym świecie technologia rozwija się w zawrotnym tempie. Każdego roku na rynku pojawiają się nowe smartfony, laptopy, tablety i inne elektroniczne gadżety. Niestety, ten dynamiczny rozwój niesie ze sobą poważne konsekwencje ekologiczne.



Problem elektrośmieci staje się coraz bardziej palący, a gospodarka obiegu zamkniętego (GOZ) może być kluczem do jego rozwiązania.


Czym są elektrośmieci?


Elektrośmieci, czyli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (ZSEE), to wszystkie urządzenia, które przestały działać lub są już niepotrzebne. Zalicza się do nich m.in. stare telewizory, lodówki, pralki, komputery czy telefony komórkowe. Wyrzucanie ich na zwykłe wysypiska jest nie tylko szkodliwe dla środowiska, ale też niezgodne z prawem. Elektrośmieci zawierają bowiem szereg toksycznych substancji, które mogą skazić glebę i wodę, a także metale szlachetne, które warto odzyskać.


Gospodarka obiegu zamkniętego


Gospodarka obiegu zamkniętego to system, w którym produkty, materiały i zasoby są utrzymywane w obiegu tak długo, jak to możliwe. Celem jest minimalizacja odpadów i maksymalizacja wykorzystania surowców. W kontekście elektrośmieci oznacza to, że zużyty sprzęt nie powinien trafiać na wysypiska, lecz być poddawany recyklingowi, naprawie lub ponownemu użyciu.

Przypomnijmy grafikę, którą stworzyła dla nas Magda Rysuje, właśnie obiegu zamkniętym, czyli cyklu życia elektrośmieci. 



Jak możemy pomóc środowisku?


  1. Recykling: Zawsze oddawaj zużyty sprzęt elektroniczny do punktów zbiórki elektrośmieci. Wiele sklepów z elektroniką oferuje bezpłatny odbiór starego sprzętu przy zakupie nowego.

  2. Naprawa zamiast wymiany: Jeśli twój sprzęt przestaje działać, sprawdź, czy nie da się go naprawić, zanim zdecydujesz się na zakup nowego. Wiele usterek można łatwo usunąć, przedłużając życie urządzenia.

  3. Edukacja i świadomość: Informuj znajomych i rodzinę o problemie elektrośmieci i korzyściach płynących z gospodarki obiegu zamkniętego. Im więcej osób będzie świadomych tego problemu, tym większy wpływ możemy mieć na środowisko.


Przykłady dobrych praktyk


Kluczowe dla efektywnego działania systemu GOZ jest współpraca między producentami, konsumentami i firmami zajmującymi się recyklingiem elektrośmieci​. Wprowadzanie innowacji, takich jak ekoprojektowanie, pozwala na tworzenie produktów łatwiejszych do recyklingu i naprawy. Bardzo duże znaczenie ma także edukacja społeczeństwa oraz tworzenie odpowiednich regulacji prawnych, które wspierają zrównoważone zarządzanie odpadami​. Edukację zajmujemy się w Centrum ElektroEkologii, aspekt prawny pozostawimy już innym ekspertom 😉


Dzięki gospodarce obiegu zamkniętego możemy zminimalizować negatywny wpływ rozwoju technologii na środowisko. Każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę do tego procesu poprzez odpowiednie działania na co dzień. Pamiętajcie, że każde urządzenie, które nie trafia na wysypisko, to krok w stronę zdrowszej planety.

22 wyświetlenia

Comments


bottom of page