top of page

Jaki ślad węglowy niesie za sobą każdy krok, który stawiasz w sieci?

W tym artykule na tapetę bierzemy ślad węglowy. Temat ten może wydawać się abstrakcyjny, bo w teorii nie widzimy śladu węglowego - nie jest on tak oczywisty jak łapa wilka podczas zimowego spaceru w lesie. Jednak ślad węglowy wpływa na każdego z nas i na całą planetę.Ślad węglowy to pojęcie, które opisuje ilość gazów cieplarnianych, takich jak dwutlenek węgla, które emitujemy do atmosfery poprzez nasze codzienne czynności. Oznacza to, że wszystko, co robimy i używamy, ma wpływ na naszą planetę.

 

Jak tworzymy ślad węglowy?

 

Zacznijmy od naszych ulubionych gadżetów - sprzętów elektronicznych. Twój telefon, laptop czy tablet potrzebują energii do działania. Gdzieś ta energia musi się pojawić, a często pochodzi ona z paliw kopalnych, takich jak węgiel czy gaz. Im więcej korzystamy ze sprzętów elektronicznych, tym więcej energii jest potrzebne, co zwiększa nasz ślad węglowy.

 

Pierwszą zasadą będzie - wyłączaj urządzenia, z których nie korzystasz. Warto też rozważyć ustawienia oszczędzania energii.

 

Ogranicz liczbę wysyłanych maili. Każdy wysłany mail pozostawia około 4 g śladu węglowego (od 0,3 g za spam do 50 g za wiadomość ze zdjęciem). Przemyśl też, czy naprawdę musisz wysłać daną wiadomość. Unikajmy spamu, bo każda niepotrzebna wiadomość generuje dodatkowe obciążenie dla serwerów. Planeta Ci za to podziękuje.

 

Zamiast przesyłać ogromne pliki, korzystaj z usług do udostępniania plików online: dysk Google, WeTransfer, chmura... Jest tego masa!

 

Media społecznościowe a ślad węglowy

 

Ocena wpływu mediów społecznościowych na wielkość śladu węglowego jest złożona, ponieważ zależy od wielu czynników.

 

Media społecznościowe używają potężnych serwerów do przechowywania danych, obsługi ruchu i dostarczania treści. Te serwery wymagają znacznych ilości energii, często pochodzącej z paliw kopalnych. Wysyłanie i pobieranie danych, takich jak obrazy, filmy i pliki, generuje ruch w sieci. Im więcej treści przesyłamy i konsumujemy, tym więcej energii jest zużywane na transfer danych. Algorytmy mediów społecznościowych i reklamy online często wymagają zaawansowanych obliczeń, co z kolei wymaga dużej ilości energii.

 

Do tego dochodzi też produkcja sprzętu, z którego korzystamy na co dzień - smartfony, tablety laptopy. Ale o tym pisaliśmy już wiele razy, więc tym razem odpuścimy!

 

Nasze codzienne wybory mają znaczenie

 

Dbajmy o naszą planetę, zmniejszając ślad węglowy poprzez bardziej świadome korzystanie ze sprzętów elektronicznych i mądrzejsze przebywanie z sieci. Małe kroki podejmowane każdego dnia mogą prowadzić do wielkich zmian. Dlatego, drodzy, czas działać!

28 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page