top of page

Rozmawiamy z Anną Podsiadło - osobą, która stoi za pomysłem Centrum ElektroEkologiiPytanie 1: Jak by Pani podsumowała ostatnie dwa lata w Centrum ElektroEkologii?


Anna Podsiadło: Przede wszystkim widzimy, że pomysł idealnie wpisał się w problematykę środowiskową na całym świecie. Temat ten jest stale obecny w debacie publicznej, a my dodajemy do niego aspekt związany z elektrośmieciami. To, co przekłada się na sukces Centrum to także grupa osób, które pracują nad rozwojem projektu. Stworzyliśmy świetny zespół ekspertów, który jednocześnie potrafi dobrze porozumieć się z naszą grupą docelową. 


Pytanie 2: Co jest wg Pani kluczowe w przekazywanej wiedzy?


Anna Podsiadło: Kluczowe jest zrozumienie potrzeb grupy docelowej i przygotowanie takich zajęć i takich aktywności, które faktycznie młodzież zainteresują. Każdy scenariusz, który proponujemy grupom, jest dobrze przemyślany. Do tego dochodzi też sposób przekazywania wiedzy - młodzi ludzie lubią być zaangażowani, tworzyć coś podczas zajęć. Poza częścią teoretyczną, która jest niezbędna, pracujemy z uczniami nad różnego rodzaju projektami, prezentacjami. Dzięki temu, że w naszej ofercie znajdują się różne scenariusze, szkoły wracają do nas na zajęcia wielokrotnie.


Pytanie 3: Jakie są plany na kolejne lata w Centrum ElektroEkologii? 


Anna Podsiadło: Tempo, w jakim rozwija się nasze Centrum, jest bardzo satysfakcjonujące. Ponad 11 tysięcy przeszkolonych uczniów w ciągu dwóch lat to nie lada wyczyn. Na pewno, poza warsztatami stacjonarnymi i online, będziemy kontynuować te projekty, która cieszą się dużym zainteresowaniem, takie jak ElektroEkologiczna wycieczka do Warszawy czy też ElektroEkologiczny Hackathon. Chcemy też zbudować bliższą relację zarówno z nauczycielami, jak i uczniami. Pomysłów mamy wiele i bardzo mnie cieszy, że zaangażowanie zespołu, który pracuje nad rozwojem Centrum, nie maleje!


Pytanie 4: Jakie wyzwania widzicie jako lider branży odzyskiwania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego?


Anna Podsiadło: Jednym z najbardziej kluczowych aspektów naszej działalności jest zwiększanie świadomości społeczeństwa nt. ZSEE i tego, jak ważne jest odpowiednie postępowanie z nim. Dużo mówi się o recyklingu plastiku, papieru i innych materiałów i niezbędne jest, aby w krew weszło nam także przekazywanie elektrośmieci do odpowiednich punktów zbierania. To była i jest nasza podstawowa misja jako lidera tej branży, ponieważ to my w dużej mierze odpowiadamy za edukację w tym zakresie. 


Pytanie 5: Dlaczego organizacja dużych zbiórek elektrośmieci jest tak ważna?


Anna Podsiadło: W większości gospodarstw domowych w Polsce zalegają zalegają elektrośmieci - czy to dlatego, że nie wiemy, gdzie je oddać, czy też z braku czasu. Przez naszą stronę elektrosmieci.pl można zamówić bezpłatny odbiór sprzętu z domu. Ale jest też inna opcja - organizacja zbiórek elektrośmieci w ogólnodostępnych miejscach jest bardzo ważna. Od 12 lat prowadzimy program Moje Miasto Bez Elektrośmieci, którego celem jest wsparcie instytucji publicznych oraz placówek oświatowych w zbieraniu elektrośmieci. Wy organizujecie zbiórkę z naszym wsparciem, a my odbieramy od Was elektrośmieci. Nasz rekord to ponad 10 ton elektrośmieci odebranych ze szkoły w Tomaszowie Mazowieckim. Od początku istnienia programu przekazaliśmy blisko 7000 ton elektrośmieci do zakładów przetwarzania.

92 wyświetlenia

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page