top of page

Skończ z chomikowaniem elektrośmieci! Zamiast tego wybierz recykling

W naszych domach i mieszkaniach zalega blisko 20 mln sztuk różnego rodzaju elektroodpadów, takich jak małe AGD, telefony komórkowe czy sprzęty RTV, które „mogą się jeszcze kiedyś przydać”. Spójrzmy prawdzie w oczy - nie przydadzą się już. Zamiast je chomikować, lepiej dać im drugie życie i oddać do recyklingu!



Co Polacy robią ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym?

Ponad połowa (dokładnie 51 proc.) Polaków przechowuje w swoim domu, garażu lub piwnicy różnego rodzaju elektrośmieci - wynika z badania Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny. Wiedza i postawy Polaków”, przeprowadzonego przez GFK Polonia na zlecenie organizacji ElektroEko. Chyba każdy z nas zna przynajmniej jedną osobę, która ma takie wyjątkowe pudełko po butach, w którym znajdziemy całą masę różnego rodzaju nieużywanej elektroniki. Wśród elektrochomików” bardzo popularna jest również specjalna szuflada, która służy do tego samego celu, co wspomniane pudełko na buty. Zdarzają się i takie “osobniki”, które przez lata zgromadziły całe piwnice takich skarbów”.


W cytowanym już raporcie możemy też przeczytać, że w naszych czterech ścianach zalega ponad 15 ton nieużywanych urządzeń elektrycznych i elektronicznych! W rankingu najczęściej chomikowanych sprzętów dominują telefony komórkowe, czajniki elektryczne i telewizory. Jednocześnie zaledwie 23 proc. badanych deklaruje, że w ostatnim roku pozbyło się przynajmniej jednego elektroodpadu. Naturalnie rodzi się więc pytanie - skąd bierze się w nas nawyk zbierania nieużywanych urządzeń elektrycznych i elektronicznych?


Spójrzmy prawdzie w oczy - mamy słabość do zbierania gadżetów czy elektroniki! Jeśli któryś z czytelników nie zgadza się z tym stwierdzeniem, niech pierwszy rzuci w nas starym telefonem komórkowym! Jako że żadne elektroodpady nie lecą w naszą stronę, to kontynuujemy temat. Oczywiście niektórzy z nas mają do tego zbieractwa większą słabość - statystycznie znacznie trudniej rozstać się ze swoimi skarbami” naszym rodzicom i dziadkom. Możemy wymienić kilka przyczyn takiego stanu rzeczy.


Po pierwsze poszanowanie wartości przedmiotów. Kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, np. sprzęty RTV czy AGD były bardzo drogie, a ich dostępność ograniczona. Urządzenia służyły nam znacznie dłużej i częściej były naprawiane niż wymieniane na nowe. Dziś tendencja jest odwrotna. Po drugie nostalgia. Na starych telefonach znajdziemy masę zdjęć sprzed lat, do których może kiedyś będziemy chcieli wrócić, czy wiadomości SMS z lat młodości. Po trzecie na wszelki wypadek”. Wiele osób przechowywanie starej elektroniki tłumaczy tym, że są to urządzenia, z których zawsze można skorzystać, gdyby np. popsuł im się telefon czy telewizor.


Dlaczego nie powinniśmy chomikować elektrośmieci?

Możemy tutaj przywołać dwa bardzo ważne argumenty. Po pewnym czasie z przechowywanych elektroodpadów mogą wydostać się niebezpieczne substancje, takie jak np. rtęć, freon czy azbest. Ich przedostanie się do środowiska jest szalenie niebezpieczne dla naszego życia i zdrowia, jak również dla zwierząt czy roślin.


Elektrośmieci nie powinniśmy chomikować również dlatego, że są prawdziwą skarbnicą cennych surowców. Urządzenia można poddać recyklingowi i większość z nich odzyskać. Chociażby w silniku pralki i lodówce znajdziemy pokaźne zasoby miedzi (nawet do 1,5 kg). Na marginesie warto wspomnieć, że miedź jest surowcem wzorcowym - można poddawać ją recyklingowi i wykorzystywać nieskończoną ilość razy. Z kolei w telefonach komórkowych znajdziemy m.in.: tellur, lit, kobalt, mangan i wolfram. W elektroodpadach znajdziemy również metale szlachetne, takie jak złoto i srebro.


Zatem pozbywając się swoich domowych zapasów elektrośmieci robimy dla świata dwie dobre rzeczy - chronimy środowisko oraz wspieramy gospodarkę.


Dobre eko nawyki lekiem na elektrochomikowanie

Rozwiązaniem naszych problemów z chomikowaniem urządzeń elektrycznych i elektronicznych jest wypracowanie nawyku oddawania swoich elektrośmieci do recyklingu. Wyrobienie nowego nawyku to proces, który - w zależności od danej osoby - trwa od kilkudziesięciu dni do kilku tygodni. Jednak fundamentem każdej zmiany jest DZIAŁANIE! Dlatego już dziś zrób pierwszy krok - otwórz swój domowy „magazyn” kiedyś-się-przydasiów i zrób ze znajdującymi się tam starymi urządzenia to, co już dawno powinno zostać zrobione!


Przypominamy, że w temacie oddawania elektroodpadów masz do wyboru kilka możliwości: przekazanie ich do specjalnego punktu zbierania (w przypadku większych gabarytowo sprzętów możesz też zamówić bezpłatny odbiór z domu) lub oddanie zużytego sprzętu do sklepu (kupując np. nowy telewizor, stary możesz przynieść do sklepu; większość sklepów wielkopowierzchniowych przyjmuje też elektrośmieci bez konieczności zakupu nowego sprzętu).


O tym, że w eko nawykach drzemie potężna moc przekonaliśmy się nad Wisłą wielokrotnie. Jeszcze nie tak dawno temu trudno było nam sobie wyobrazić robienie zakupów bez plastikowych „siateczek”. Dziś stanowią one już mniejszość, a powszechnie wykorzystywane są torby wielokrotnego użytku. Również inne eko nawyki mocno zakorzeniły się już w naszych głowach. Coraz więcej Polaków segreguje odpady, stara się racjonalnie zużywać papier, zbierać deszczówkę do ponownego wykorzystania czy odłącza sprzęty RTV i AGD od źródła prądu przed dłuższym wyjazdem.


W naszym narodzie drzemie potężna siła - jak Polak czegoś bardzo chce, to zawsze znajdzie sposób, żeby to zrobić. Dlatego do recyklingu, Rodacy! Wspólnie pokonajmy zakorzenionego w nas elektrochomika.

38 wyświetleń

Comments


bottom of page