top of page

Dekalog dobrego użytkownika smartfona. 10 zasad, które każdy powinien stosować

Czasy, w których telefon komórkowy służył nam tylko do dzwonienia i wysyłania/odbierania wiadomości SMS dawno minęły. Dziś smartfon to mały komputer, który stanowi nie tylko centrum rozrywki, ale dla wielu osób jest też narzędziem pracy. Mamy dla Was 10 praktycznych zasad, których stosowanie wydłuży żywotność smartfona.1. Strzeż się skrajnych temperatur!

Lubisz ekstremalne upały albo siarczyste mrozy? Pewnie nie. Twój smartfon też nie jest ich „fanem”. Pozostawienie telefonu np. w pełnym słońcu na plaży może znacząco skrócić żywotność baterii, a w skrajnym przypadku doprowadzić nawet do uszkodzenia całego urządzenia. Producenci nieprzypadkowo podają zakresy temperatur, w których urządzenie działa optymalnie i nie grozi mu awaria.


Sprzęt warto przechowywać w cieniu, w kieszeni lub torebce. Pomoże też przyciemnienie ekranu oraz zmniejszenie liczby aplikacji działających w tle. A co zrobić, gdy już dojdzie do przegrzania? Jak najszybciej przełożyć urządzenie do chłodnego miejsca, zdjąć etui oraz odłączyć ładowarkę (jeśli akurat była podłączona).


2. Unikaj kontaktu z wodą i wilgocią

Woda czy wilgoć również nie sprzyjają długiemu życiu jakiegokolwiek urządzenia elektronicznego. Zbyt duża wilgotność może wywołać zjawisko kondensacji, czyli spowodować pojawienie się na metalowych częściach smartfona wody. To zaś grozi korozją. Gdy przynosimy sprzęt z chłodniejszego otoczenia, warto dać mu kilka minut na aklimatyzację, a nie od razu z niego korzystać.


Rodzi się też kolejne pytanie – co zrobić, gdy nasz telefon miał nieplanowaną sesję nurkowania? Skuteczność naszej akcji ratunkowej zależy w głównej mierze od czasu spędzonego przez urządzenie pod wodą. Gdy już wyjmiemy z niej smartfon, w pierwszej kolejności wyłączamy urządzenie i wyjmujemy baterię (jeśli to możliwe). Kolejny krok to wyjęcie wszystkich ruchomych elementów, takich jak: karta SIM czy karta pamięci. Dzięki temu powietrze będzie miało większy dostęp do wnętrza i wzrośnie szansa, że woda odparuje.


Po wodnej przygodzie możesz też oddać telefon do specjalisty, który go wyczyści. Zapomnij natomiast o suszeniu telefonu w ryżu czy pocieraniu go ściereczką z alkoholem! Takie mityczne praktyki rodem z najgłębszych zakamarków Internetu mogą tylko pogorszyć sprawę.


3. Zadbaj o odpowiedni „transport” urządzenia

Gdy wychodzisz z domu, zwróć uwagę na to, gdzie wkładasz telefon. Wrzucenie go byle jak do plecaka, torby czy nawet kieszeni, zwłaszcza jeśli są już tam klucze, może okazać się dla urządzenia zgubne. Najlepiej włóż smartfon do pustej kieszeni albo oddzielnej przegrody w plecaku lub torbie.

Zawsze miej z tyłu głowy, że ostre krawędzie kluczy oraz inne metalowe przedmioty noszone w kieszeni czy torebce, mogą uszkodzić ekran! Nawet jeśli mamy szybkę ochronną. Dostanie się do smartfona różnego rodzaju zanieczyszczeń może z kolei spowodować problemy z ładowaniem.


4. Zadbaj o ekran

Ekran to najbardziej delikatna część Twojego telefonu. To też najdroższy element - jego cena może wynosić nawet 40 proc. wartości całego urządzenia. Uszkodzenie ekranu to zmora niemal wszystkich użytkowników smartfonów – kto nie miał go zarysowanego chociaż raz, niech pierwszy rzuci kamieniem! Jak więc go chronić?


Absolutny „must have” to zastosować odpowiednią osłonę. Mamy tutaj do wyboru folię ochronną lub szybkę (tzw. „szkło”). Folia zabezpieczy urządzenie przed zarysowaniami spowodowanymi np. przez piasek kwarcowy, który na co dzień znajdziemy niemal wszędzie. Jeśli zależy nam na ochronie przed pęknięciem ekranu, np. w wyniku upadku, trzeba wybrać szybkę ochronną. Szkło wygląda niepozornie (zazwyczaj ma grubość około 0,3 mm), ale jest dużo bardziej wytrzymałe niż folia. W przypadku upadku telefonu, to właśnie szybka przejmie siłę uderzenia. Może pęknąć, ale ekran pozostanie nietknięty. Dobre szkło nie zmienia kolorów i wyrazistości obrazu. Nie zmniejsza też czułości ekranu. Dlatego nie polecamy na nim oszczędzać!


5. Dobre etui na pewno nie zaszkodzi!

Skoro już ekran naszego smartfona mamy zabezpieczony, warto jeszcze zatroszczyć się o jego obudowę. To zapewni nam odpowiedniej jakości etui, czyli – obok „szkła” na ekran - najpopularniejsze smartfonowe akcesorium. Etui nie tylko zabezpiecza telefon, ale dodatkowo pozwala wyróżnić się z tłumu! Rynek w tej materii jest ogromny, a producenci dają nam ogromne pole do wyboru i wyrażenia siebie. Ulubiony bohater filmowy? Cytat z książki? Drogie kamienie szlachetne? A może drewniane etui? Do wyboru, do koloru!


Przejdźmy teraz do zagadnienia stricte praktycznego – na co zwracać uwagę przy wyborze tego akcesorium? W pierwszej kolejności na materiał, z którego jest zrobione. Tutaj też mamy spory wybór: plastik, silikon, skóra, metal czy różne tkaniny. Wyróżniamy trzy główne rodzaje etui: „case’y” (nakładka, którą nasuwa się na tył urządzenia, dodatkowo zakrywa boki), „zderzaki” (produkuje się je zazwyczaj z silikonu albo gumy, zazwyczają chronią tylko boki czy narożniki telefonu) oraz „książkowe” (otwiera się je na bok – właśnie jak książkę, smartfon jest w niej całkowicie zamknięty, dzięki czemu zapewniają najlepszą ochronę).


6. Chroń wejście ładowania

Awaria gniazda ładowania mocno utrudnia, a w niektórych przypadkach wręcz uniemożliwia, normalne korzystanie ze sprzętu. Co ciekawe i jednocześnie zaskakujące, taka awaria zdarza się równie często jak pęknięty ekran. Stan, w którym telefon nie ładuje się normalnie musi mieć jakąś przyczynę. Do tych najczęstszych zaliczamy: brudne wejście ładowania, procesy korozyjne wywołane przez wilgoć, uszkodzenia mechaniczne spowodowane np. wpychaniem wtyczki na siłę czy szarpania nią we wszystkie strony świata.


Jak możemy chronić nasze urządzenie przed takimi uszkodzeniami oraz zabrudzeniami? Największe efekty zapewni zaopatrzenie się w dobrze dopasowane etui, o czym już pisaliśmy. Jeśli nasz model telefonu oferuje taką możliwość, możemy też skorzystać z opcji ładowania bezprzewodowego.


7. Ogranicz aplikacje działające w tle

Z tym każdy z nas ma problem. Surfujemy po aplikacjach kilka minut i odkładamy telefon, zapominając, że wszystkie programy włączone w tym czasie mogą nadal działać w tle (i m.in. pożerać cenne zasoby baterii). Zbyt duża liczba aplikacji w tle dodatkowo spowalnia nasz sprzęt, obciążając procesor. Przyspiesza też nagrzewanie się urządzenia.


Rozwiązaniem tego problemu jest ręczne wyłączanie aplikacji. Możesz też skorzystać, jeśli system operacyjny Twojego telefonu na to pozwala, z funkcji wyłączania odświeżania aplikacji działających w tle. Dzięki temu zwiększysz wydajność baterii oraz oszczędzisz dane komórkowe.


8. Zabezpiecz swoje dane

Dziś telefony komórkowe przestały już tylko służyć do dzwonienia czy wysyłania/odbierania wiadomości SMS. Rozwój technologii oraz mnogość aplikacji sprawiają, że smartfony stały się małymi komputerami o ogromnych możliwościach. Jednocześnie jesteśmy coraz bardziej narażeni na cyberataki i utratę wrażliwych informacji (danych do logowania do banków, loginów i haseł do profili w mediach społecznościowych, prywatnych materiałów multimedialnych itp.). Dlatego musimy przestrzegać kilku prostych zasad dotyczących bezpieczeństwa.


Po pierwsze warto ustawić hasło lub skorzystać z czytnika biometrycznego (odcisk palca lub rozpoznanie twarzy w niektórych modelach) do odblokowania ekranu. Dla niektórych osób każdorazowe wpisywanie hasła może wydawać się uciążliwe. Potraktujmy to jednak jako inwestycję na wypadek kradzieży lub zgubienia smartfona.


Kolejna kwestia, o którą warto zadbać, to pozostałe nasze hasła. Warto się trochę wysilić i wpisywać te trochę bardziej skomplikowane niż np. “admin1234”. Jeszcze bezpieczniejszym rozwiązaniem jest korzystanie z programów typu “pęki kluczy”, które przechowują wszystkie nasze hasła w jednym miejscu. Pamiętaj jednak, żeby dostęp do takiego programu zabezpieczyć hasłem, którego nie używasz w żadnym innym miejscu!


Wyższy poziom bezpieczeństwa naszego urządzenia zapewni też regularne skanowanie systemu przez program antywirusowy. To jednak nie zwalnia z zachowania ostrożności - nie otwieraj linków pochodzących od nieznajomych lub z podejrzanych źródeł, nie instaluj aplikacji, których nie ma w oficjalnych sklepach.


Niezależnie od tego, jak ostrożny jesteś, niestety przez chwilę nieuwagi lub zwykłego pecha możesz paść ofiarą cyberprzestępców. Dlatego pamiętaj, aby cyklicznie (przynajmniej kilka razy w miesiącu) tworzyć kopie zapasowe plików. Dzięki temu w sytuacji kryzysowej odzyskasz znaczną część swoich danych.


9. Przedłuż życie baterii

Bateria to serce Twojego telefonu i jednocześnie najbardziej… sprawiedliwy podzespół – nie ma znaczenia czy masz model z najnowszej czy najstarszej generacji, gdy poziom baterii spadnie do zera, oba są równie bezużyteczne. Dlatego warto ją w miarę możliwości oszczędzać. A opcji tutaj mamy naprawdę sporo!


Jednym z najbardziej energochłonnych zadań jest korzystanie z telefonu jako nawigacji GPS. O tym zazwyczaj pamiętamy i wyłączamy ją, gdy dotrzemy na miejsce. Zapominamy jednak, że lokalizacja jest wykorzystywana też przez mnóstwo innych aplikacji, a nawet gier. Warto zatem w ustawieniach wyłączyć lub ograniczyć działanie lokalizacji (np. tylko do czasu korzystania z danej aplikacji).


Na stan baterii mocno wpływa też jasność ekranu (im jaśniejszy, tym więcej energii pobiera) oraz długość czasu uśpienia. Niektóre modele fabrycznie mają ustawiony czas uśpienia wynoszący nawet kilkanaście minut czy pół godziny. Warto zatem wejść w ustawienia i wybrać możliwie najkrótszą wartość. Polecamy także stosowanie ciemnego motywu. Zmniejszy on zużycie baterii, a dodatkowo wieczorem zadziała pozytywnie na nasz sen.


Skoro już przy ekranie jesteśmy… Jego rozdzielczość i częstotliwość odświeżania też mają wpływ na baterię. Producenci starają się zdobyć zainteresowanie konsumentów na wszystkie możliwe sposoby. Jednym z nich jest „ściganie się” na rozdzielczości ekranu – jedni proponują WQHD+, a niektórzy nawet 4K. Tymczasem standardem, który w zupełności wystarczy do komfortowego użytkowania, jest obecnie Full HD+.


A jak wygląda kwestia częstotliwości odświeżania? Tutaj również trwa licytacja producentów 90 Hz, 120 Hz, 144 Hz. Kto da więcej? Nie w każdej sytuacji potrzebujemy maksymalnej częstotliwości odświeżania ekranu. Warto więc samemu dopasować ustawienia w tym obszarze do własnych preferencji lub skorzystać z automatycznej regulacji.


O czym jeszcze trzeba pamiętać? Tapeta – wybierając jasny, animowany oraz multikolorowy wzór musimy liczyć się z tym, że bateria naliczy nam swego rodzaju „energetyczny podatek”. Wibracje – zużywają więcej energii niż dźwięki powiadomień! Wi-Fi zamiast komórkowej transmisji danych (gdy jest to możliwe) – to drugie rozwiązanie bardziej obciąża baterię.


10. Regularne aktualizacje nie gryzą!

Aktualizacje często przekładamy z dnia na dzień. Czasami w nieskończoność. Niektórym zdarza się wręcz całkowicie je pomijać. A to poważny błąd! Regularne aktualizacje zwiększają bezpieczeństwo smartfona. Cyberprzestępcy nieustannie szukają luk w oprogramowaniu, dzięki którym mogliby wykraść nasze dane. Uaktualnienie systemu operacyjnego czy aplikacji stanowi szczepionkę na to zagrożenie.


Aktualizacje poprawiają też nasz komfort użytkowania smartfona. Dzięki nim urządzenie działa płynniej, wydłuża się żywotność baterii czy zmienia się wygląd interfejsu. To jeszcze nie wszystko! Uaktualnienie systemu operacyjnego pozwala korzystać z nowszych technologii, bez wymiany smartfona na nowy model. Nie zapominajmy też o aspekcie ekologicznym! Aktualizacje sprawiają też, że nie musimy tak często wymieniać urządzenia.


Podsumowując, stosujmy powyższe zasady i dbajmy o nasz smartfon. Ten z pewnością nam się za to odwdzięczy i długo posłuży. Wdzięczna będzie też Matka Natura, bo zmniejszymy liczbę elektrośmieci.

54 wyświetlenia
bottom of page