top of page

Jak ma się złoto do serwatki z mleka?

Mogłoby się wydawać, że połączenie złota i serwatki z mleka w jednym artykule jest naprawdę dziwne. Uwierzcie, nam też się tak na początku wydawało! Ale nie obawiajcie się, zaraz rozwiejemy wątpliwości. Dla osób, które na bieżąco śledzą nasz profil nie będzie zaskoczeniem informacja, że w przeciętnym smartfonie znajduje się około 0,034 g złota. A że złoto to zasób wyczerpywalny, naprawdę warto zadbać o to, aby je odzyskać ze zużytego urządzenia. 


Zacznijmy od początku... 

Złoto jest wykorzystywane w elektronicznych urządzeniach ze względu na swoje właściwości przewodzące. Ale gdy te urządzenia stają się przestarzałe i trafiają na wysypiska śmieci, złoto pozostaje w nich niewykorzystane. Według niedawnych doniesień, naukowcy opracowali nową metodę odzyskiwania złota z elektrośmieci, która jest ekonomicznie opłacalna. 


Serwatka na ratunek planety?

Naukowcy opracowali proces wykorzystujący serwatkę, produkt uboczny wytwarzany podczas produkcji sera z mleka, do odzyskiwania złota z elektrośmieci. To zaskakujące, prawda? Ale jak to działa?Otóż serwatka zawiera kwas mlekowy, który może reagować z elektronicznymi układami drukowanymi, w których znajduje się złoto. Dzięki tej reakcji złoto może być wydobywane z układów elektronicznych w postaci drobinek, które potem można odseparować i przetworzyć. Wykorzystanie produktów ubocznych przemysłu spożywczego do odzyskania złota z odpadów elektronicznych — to jest zrównoważony rozwój w całej swojej krasie!Cały proces został pokrótce, ale bardzo klarownie opisany w tym artykule. Zachęcamy Was do zapoznania się z nim, bo jest w nim masa ciekawej wiedzy! Całość badania została opisana w pracy pt. Gold Recovery from E-Waste by Food-Waste Amyloid Aerogels.


Punkt obowiązkowy - punkt zbierania elektrośmieciCo to oznacza dla Was? To oznacza, że macie szansę na odnalezienie skarbu w swoim starym telefonie komórkowym, laptopie lub innych urządzeniach elektronicznych. Oczywiście nie oznacza to, że powinniście samodzielnie przystępować do wydobywania złota z elektronicznych urządzeń - to zadanie wymaga odpowiedniego sprzętu i wiedzy technicznej. Ale możesz przyczynić się do tego procesu, oddając swoje stare urządzenia do odpowiednich punktów zbierania. 


Pamiętaj, że złoto to nie tylko skarb w bajkach, ale również realny zasób, który może zostać odzyskany i wykorzystany ponownie. 

12 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentarios


bottom of page