Nie uwierzysz, ile ton elektrośmieci w Polsce rocznie traci szansę na recykling!

W Polsce prawie 200 tysięcy ton elektroodpadów rocznie trafia do pojemników na odpady zmieszane! Ogromna liczba e-śmieci traci więc szansę na poddanie ich recyklingowi i ponowne wykorzystanie w gospodarce. Jak temu zaradzić?Jesteśmy pierwszym w Europie miejscem dla młodzieży, w którym edukujemy, jak prawidłowo postępować z elektrośmieciami. Zatem jeśli chcesz zwiększyć swoją świadomość elektroekologiczną oraz poznać w pigułce praktyczne wskazówki dotyczące recyklingu, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!


O co ten cały szum, czyli ile elektrośmieci produkujemy w ciągu roku?

Gdyby zebrać wszystkie urządzenia elektroniczne i elektryczne, których pozbywamy się w ciągu roku, a następnie załadować je do wagonów towarowych, to taki pociąg otoczyłby kulę ziemską!


Jeśli to nie robi na Was porażającego wrażenia, dodamy odrobinę liczb do naszych rozważań. W 2021 roku na całej kuli ziemskiej wytworzono – uwaga – aż 57 mln ton elektrośmieci! To daje średnio 8 kg elektroodpadów na osobę. Tylko przez 12 miesięcy… Jeszcze gorsza jest informacja, iż zaledwie 17 proc. spośród tych 57 mln ton zostaje poddana odpowiedniemu procesowi zebrania, przetworzenia i wreszcie recyklingu.


Dlaczego cały ten proces jest taki ważny? Otóż w elektrośmieciach znajdziemy wiele pierwiastków oraz związków, które są groźne dla zdrowia nas wszystkich, np. rtęć, freon czy kadm. Niepoddanie elektroodpadów prawidłowej utylizacji może skończyć się tym, że wspomniane szkodliwe substancje trafią do gleby czy wód gruntowych.


W e-śmieciach znajdują się też „skarby”, takie jak: złoto, żelazo czy miedź, które możemy odzyskać, a następnie wykorzystać ponownie. Chronimy w ten sposób nasze ziemskie zasoby naturalne. Ciekawostka - w 2019 roku wartość surowców z elektrośmieci, które można odzyskać, oszacowano aż na 57 miliardów dolarów!


Największy grzech związany z elektroodpadami

Niestety główny problem to wciąż wyrzucanie zużytych lub uszkodzonych urządzeń elektrycznych i elektronicznych do odpadów zmieszanych. Według statystyk przeciętny mieszkaniec Starego Kontynentu wrzuca do kosza na odpady zmieszane do 1,4 kg elektrośmieci. Wystawienie starego telewizora czy komputera do altanki śmietnikowej to również bardzo zły pomysł! Warto też pamiętać, że za powyższe praktyki w Polsce grozi kara grzywny nawet do 5 tys. złotych.


Jak nasz kraj wygląda pod tym niechlubnym względem na tle innych? Ponownemu przetworzeniu podlega blisko 60 proc. elektrośmieci wprowadzonych na rynek. Brzmi to całkiem obiecująco. Ciągle jednak mamy nad czym pracować, Drodzy czytelnicy! Najlepiej potwierdza to blisko 200 tysięcy ton elektroodpadów, które rocznie w kraju, zamiast do recyklingu, trafiają do zwykłych śmietników.


Jak zatrzymać plagę elektrośmieci?

Po lekturze tego artykułu każdy czytelnik wie już, że pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucać e-śmieci do zwykłego śmietnika. Nie wspominając już o pozbywaniu się ich w lesie czy na poboczach dróg! Kiedy widzimy, że ktoś dopuszcza się takiego haniebnego czynu, musimy też zareagować – najlepiej zawiadamiając odpowiednie służby.


Co zatem zrobić z naszymi elektrośmieciami? Mamy tutaj wiele możliwości. Możemy zanieść je do specjalnego punktu zbierania. W coraz większej liczbie miast można też zamówić ich bezpłatny odbiór z domu. Cyklicznie organizowane są także zbiórki zużytego sprzętu. Również sklepy z artykułami RTV i AGD przyjmują sprzęt, który już nam nie służy (w przypadku urządzeń o większych gabarytach możliwe jest to przy zakupie nowego urządzenia, mniejszy sprzęt można oddać bez takiej konieczności). Opcji, jak widać, jest naprawdę dużo. Oprócz tego, że sami będziemy pamiętali o recyklingu i prawidłowym traktowaniu elektroodpadów, pamiętajmy, aby dzielić się tą wiedzą z naszymi bliskimi!


Podsumowując, w e-śmieciach znajdują się niebezpiecznie pierwiastki i związki, dlatego nie wolno ich wyrzucać razem z innymi odpadami. Jednocześnie pełne są drogocennych surowców, które można odzyskać i wykorzystać ponownie. Każdy z nas może dołożyć swoją „cegiełkę” do zmniejszenia plagi elektrośmieci. Wystarczy pamiętać o miejscach, do których należy dostarczyć stary lub uszkodzony e-sprzęt. Starajmy się też dawać naszym urządzeniom „drugie życie”, np. oddając sprzęt, z którego nie zamierzamy już korzystać innej osobie.

16 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie