top of page

O kupowaniu prezentów dla małych i dużych. O czym nie zapomnieć w przedświątecznym szale

W przedświątecznym zakupowym „szale” łatwo zapomnieć o ekologicznym zdrowym rozsądku i podstawach recyklingu. Dlatego przychodzimy Wam z pomocą! W dzisiejszym artykule przypominamy, na co zwracać uwagę, kupując zabawki zarówno dla tych małych, jak i trochę większych, a także co zrobić z tymi już starszymi.


Szaleństwo związane z Black Friday już co prawda przeminęło z wiatrem, ale nie oznacza to wcale, że sezon zakupowy mamy za sobą. Jest wręcz odwrotnie! Znajdujemy się bowiem w najgorętszym czasie pod tym względem w ciągu całego roku - okresie kupowania prezentów świątecznych.


Mimo iż 42 proc. ankietowanych - w badaniu Deloitte „Zakupy świąteczne 2021” - wskazało na pogorszenie swojej sytuacji materialnej w minionym roku, to jednocześnie budżet świąteczny statystycznej polskiej rodziny wzrośnie rok do roku o około 200 zł.


Jak mądrze i odpowiedzialnie wybierać zabawki dla dzieci w erze cyfrowej?

Wybierając prezenty dla najmłodszych, warto kierować się kilkoma sprawdzonymi zasadami. Po pierwsze podarek musi sprawić obdarowanemu jak najwięcej radości. To kwestia bezdyskusyjna. Warto jednak zdecydować się na prezent, który posłuży jak najdłużej. Nie zapominajmy też o materiale, z którego została wyprodukowana zabawka. A skoro już przy tym temacie jesteśmy, to w ostatnich kilku latach w Europie zachodniej panuje istny szał na zabawki zrobione np. z drewna, tektury czy jeszcze innych tego typu naturalnych materiałów. Takie produkty przeżywają istny renesans popularności także w Polsce. Stwarzając dziecku możliwość obcowania z zabawkami z biodegradowalnych materiałów, dodatkowo budujemy w małym człowieku świadomość ekologiczną.


Chociaż klocki pewnej popularnej duńskiej firmy wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród małych i dużych, to z roku na rok kupujemy coraz więcej zabawek elektronicznych. W tej kategorii uwzględniamy zarówno tablety, gry wideo i mini drony, ale jednocześnie „śpiewające” lalki, „mówiące” roboty czy zdalnie sterowane samochodziki. Siłą rzeczy zazwyczaj nowy gadżet czy zabawka spycha na dalszy plan te starsze. W związku z tym warto podarować im drugie życie albo dopilnować, aby zostały oddane do odpowiednich miejsc, tj. punktów zbierania elektrośmieci, PSZOK-ów, sklepów (o tym więcej w dalszej części artykułu). Najgorsze co możemy zrobić to „magazynować” zapomniane zabawki w zakamarkach naszych czterech ścian.


„Zabawki” również dla tych trochę większych

Z cytowanego już badania „Zakupy świąteczne 2021” wynika, że tegoroczny budżet prezentowy Polaków jest mocno zbliżony do tego sprzed 12 miesięcy (średnio na ten cel planujemy wydać 546 zł). W rankingu tych najpopularniejszych prezentów przodują, już niemal tradycyjnie, perfumy i kosmetyki, zabawki oraz gry, a także książki. I chociaż na podium nie znajdziemy elektroniki, to część z nas rozważa też zakup czegoś z tego rodzaju asortymentu, np. nowego ekranu w postaci tabletu, telewizora czy monitora.


We wszystkich tego typu urządzeniach znajdziemy m.in. związki i metale, które można ponownie wykorzystać, ale także te szkodliwe, które należy zutylizować. Dlatego starego sprzętu nie możemy po prostu tak sobie wyrzucić na śmietnik! Zamiast tego powinien on trafić do specjalnego punktu zbierania elektrośmieci lub do sklepu. Dziś większość, a może nawet już wszystkie duże sklepy RTV, jednocześnie z dostawą nowego sprzętu, oferuje też usługę darmowego zabrania tego starego. Możemy też sami przynieść niepotrzebny sprzęt do sklepu i oddać go w punkcie obsługi klienta. I mamy problem z głowy!


Warto wiedzieć, że przykładowo ekran LCD aż w 98 proc. może zostać poddany recyklingowi! Jak ten proces przebiega? W pierwszej kolejności następuje oddzielenie plastiku i metalu (oba materiały można wykorzystać ponownie). Następnie przechodzimy do przetworzenia podzespołów elektronicznych. Płytki obwodów drukowanych można wytopić, aby odzyskać z nich cenne metale, takie jak chociażby złoto. Wydaje Wam się, że z kablami nic nie można zrobić? Nic bardziej mylnego! Z nich odzyskuje się m.in. miedź.


Zabawkowy recykling

Zanim św. Mikołaj obdaruje nasze pociechy nowymi prezentami, warto najpierw zrobić na nie miejsce w domu. W pierwszej kolejności zastanówmy się, czy możemy podarować starym zabawkom nowe życie. Jeśli nie są zbyt zniszczone, wystarczy je wyczyścić i oddać do pobliskiego przedszkola, żłobka albo najlepiej domu dziecka. Co jednak w sytuacji, gdy zabawki nie nadają się do dalszego użytkowania?


Najpierw oddzielamy te, które mają w sobie baterie od pozostałych - wyciągamy je i wrzucamy do specjalnego pojemnika. Znajdziemy je już praktycznie w każdym miejscu - na osiedlach, w szkołach, sklepach czy urzędach. Sam fakt znajdowania się w zużytej zabawce baterii czyni z niej odpad elektroniczny, który należy potraktować według określonych procedur.


A jak postępować z zabawkami analogowymi? Przede wszystkim musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, z jakich materiałów została zrobiona np. lalka, robot czy klocki. Jeśli na zabawce znajdziemy znaczek HDPE lub LDPE to dla nas informacja, że dany produkt został wyprodukowany z tzw. „czystego” plastiku, z którego materiał można odzyskać. Na marginesie kupując nowe zabawki, również warto wypatrywać na nich oznaczeń HDPE albo LDPE. Zaś w sytuacji, gdy produkt stanowi mieszankę najróżniejszych materiałów, ale nie ma w nim baterii, kabli czy żarówek, wówczas taka zabawka może trafić do odpadów zmieszanych.


W pewnym wieku znacznie więcej radości zaczyna sprawiać dawanie prezentów niż ich otrzymywanie. Wybierając świąteczne podarki, zwłaszcza dla najmłodszych, pamiętajmy, że możemy w te święta osiągnąć dwa cele - sprawić im mnóstwo radości i jednocześnie wzmacniać w dzieciakach świadomość bycia eko!

30 wyświetleń
bottom of page